İYİ Parti’den Koca’ya eleştiri: Devlet ciddiyetiyle bağdaşmıyor

0

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ağıralioğlu, korona virüsü salgını (Covid-19) ile ilgili endişelerinin büyüklüğüne rağmen Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanları ve sağlık sisteminin kendilerini “Allah’a hamdolsun” diyebilecekleri bir noktaya getirdiğini söyledi. İkinci bir dalgaya sebep olabilecek gevşemelerin dikkatle yönetilmesi gerektiğine dikkati çeken Ağıralioğlu, şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanlığının başından itibaren şeffaf bir şekilde yönetmeye gayret ettiği, Bilim Kurulu’nu önceleyerek, bilenleri öne alarak, bilenlerin daha fazla dinlenebileceği bir bilgilendirme sürecini yöneterek bu başarıda hatırı sayılır bir pozisyonu ve inisiyatifi olduğunu kabul etmek zorundayız. Bunlar için de başta Sağlık Bakanımız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyoruz.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) maçları başlatma kararıyla ilgili açıklamasını eleştiren Ağıralioğlu, “Mesuliyeti Futbol Federasyonuna bırakarak böyle bir imkan tanımayı devlet ciddiyetiyle bağdaşır bulmuyoruz. Yani ‘Sorumluluk kendilerine aittir. Bu kararın sorumluluğunu kendileri üstlenmek zorundadır’ cümlesi kendi evlatlarını bize emanet edip vefat eden doktorlarımızın mücadelesine de hatıralarına da hürmetsizliktir” diye konuştu.

Fahrettin Koca, dün düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine maçların başlaması kararının Bilim Kurulu’nda görüşülmediğini ve kararın TFF’ye ait olduğunu söylemişti.

TFF bünyesinde de bir sağlık kurulu olduğunu aktaran Koca, “Bu sağlık kurulunun bu süreci nasıl yönetmeleri gerektiğiyle ilgili bir çalışma olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla özgür, kendi iradeleriyle kararı federasyon zaten verdi, bundan sonraki sorumluluk da federasyonundur. Yani sağlık kurulu bu anlamda almış olduğu kararlar, tedbirler noktasında, federasyon bu kararı alabiliyorsa karar kendisidir, sorumluluk da bu anlamda federasyonundur” demişti.

‘DARBE İMASINA DA GÜNDEM DEĞİŞTİRME HEVESLERİNE DE RAZI OLMAYIZ’

Maske satışlarını da değerlendiren Ağıralioğlu, standart maskelerin makul bir fiyattan satılması önerisini daha önce dile getirdiklerini ancak hükümetin bu teklife kulak kapattığını belirtti. Ağıralioğlu, bugün gelinen noktayı makul bulduklarını ancak meselenin bu kadar geç çözülmesinin ise hazırlıksızlıklığı gösterdiğini söyledi.

Ağıralioğlu, “darbe iması” tartışmalarıyla ilgili de “Darbe imalarına da müsaade etmeyiz ama darbe imalarını köpürtüp memleketin esas gündemini değiştirme heveslerine de razı olmayız” ifadelerini kullandı.

‘ÇOCUKLARIMIZ DENEME TAHTASI DEĞİL’

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin değiştirilmesine değinen Ağıralioğlu, “Çocuklarımız, bizim, siyasetin deneme tahtası değildir. Çocuklarımız sizin siyaseten kendi pozisyonuzu kuvvetlendirme, ‘Buradan az hasarla çıkalım’ gibi endişelerinizin öznesi değildir” dedi.

Öğrencilerin motivasyonlarının olumsuz etkilendiğini dile getire Ağıralioğlu, “Maruz kalmış oldukları ‘1 ay tehir ediyoruz’, sonra ‘Erkene alıyoruz’ cümleleriyle ümitlerini, motivasyonlarını bozduğunuz bu kadro, yarın memleket, millet yükü çekecektir. Siyaset kurumuna ümidi kalmamış gençler, yarın memleket yönetimindeki maharetsizlikten ve istihdam problemlerinden dolayı yurdu terk etmek zorunda kalırlarsa bunun da altında siyaset kurumu kalır” şeklinde konuştu. (ANKARA/AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here