Dolar 6,85 seviyesinde, gözler Merkez’de

0

Küresel piyasalar yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınına ilişkin artan ikinci dalga endişeleriyle negatif seyrediyor. Türkiye’de ise Merkez Bankası’nın (MB) faiz kararı bekleniyor.

ABD, Covid-19 salgınının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ederken, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı 2,4 milyona ulaştı. Salgında vaka sayısında beklenen iyileşmenin sağlanamaması, ikinci dalgaya ilişkin endişeleri artırırken, ekonomik toparlanmanın tehlikeye girebileceği düşüncesi ile dün pay piyasalarında satışlar güçlenirken, petrol fiyatları geriledi.

Ekonomiye ilişkin hızlı toparlanma beklentilerinin azalmasının bir nedeni de Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel ekonomiye ilişkin daralma tahminini bu yıl için yüzde 3’ten yüzde 4,9’a revize etmesi oldu.

Bu gelişmelerle dün satış ağırlıklı bir seyir izleyen New York borsasında, Dow Jones endeksi yüzde 2,72, S&P 500 endeksi yüzde 2,59 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,19 değer kaybetti.

Avrupa pay piyasalarında da satışların etkili olduğu görüldü. Almanya’da DAX endeksi yüzde 3,43, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 3,11 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,92 düşüş kaydetti.

25 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Türkiye’de de gerileyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,77 azalışla 114.448 puandan tamamladı. Dün 6,85’den kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,85 seviyesinde yatay seyrediyor. Euro 7,71 liradan el değiştiriyor. Gram altın 389, çeyrek altın ise 638 liradan satılıyor.

Piyasa, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’na odaklandı. AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu MB’nin bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimine devam edeceğini öngörürken, politika faizine ilişkin indirim beklentilerinin medyanı 25 baz puan oldu.
(AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here