Merkez Bankası’ndan faiz indirimine enflasyon freni

0

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun son 9 toplantısında alınan faiz indirimi kararları, 10’uncu toplantıda kesildi. Merkez’in açıklamasında, korona virüsü salgınının ekonomiler üzerinde yol açtığı krize dikkat çekildi ve enflasyonda yükselme eğilimine vurgu yapıldı.

Merkez Bankası PPK, 21 Mayıs’ta 50 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. Merkez Bankası’nın politika faizi kararları, faizleri doğrudan değiştirmiyor. Bankalar, politika faizini dikkate almakla birlikte piyasayla Merkez Bankası ile piyasa faizi arasında bir kopukluk da var.
AA Finans Anketi’ne göre bugün 25 baz puan indirim bekleniyordu.

Öte yandan küresel piyasalarda da faiz indirimi yönünde bir eğilim var. Korona virüsü salgını nedeniyle de uzun süre faiz artırımı kararları beklenmiyor.

‘KÜRESEL AKIMLAR TAKİP EDİLİYOR’

Murat Uysal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş’tan oluşan Para Politikası Kurulu, bugünkü toplantının ardından şu açıklamayı yaptı:

“Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflama yılın ikinci çeyreğinde derinleşirken, ülkelerin attığı normalleşme adımlarına bağlı olarak kısmi bir toparlanma gözlenmektedir. Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam etmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

KREDİ KANALI BÜYÜK ÖNEM ARZEDİYOR

İktisadi faaliyetteki yavaşlama nisan ayında belirginleşirken, kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte mayıs ayından itibaren toparlanmanın başladığı görülmektedir. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yapmaktadır. Son dönemde ihracat ve turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak düşüş gözlenmiştir. Ancak, normalleşmeyle birlikte mal ihracatında görülen toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.

GIDA ENFLASYONU ARTTI

Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde bir miktar yükseliş gözlenmektedir. Uluslararası emtia fiyatları tüketici enflasyonuez’dnu sınırlamaya devam ederken, gıda enflasyonu dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle artmıştır. Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.”

DÖVİZ KURLARI YATAY SEYİRDE

Merkez Bankası’nın faiz kararı döviz kurları üzerinde etkili olmadı. Günü 6,85’ten açan dolar, Merkez’in faiz kararının ardından aynı seviyede işlem görmeye devam etti. Euro 7,68, gram altın ise 388 liradan el değiştiriyor.
(EKONOMİ SERVİSİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here