Auschwitz’de gizlenmiş belgeler bulundu

0

Nazi döneminin en ağır suçlarına sahne olan Auschwitz-Birkenau kampındaki müzede, sergilenen ayakkabıları korumak için yapılan araştırmalar sırasında çocuk ayakkabılarına gizlenmiş belgeler ortaya çıktı. Bir ayakkabıda Amos Steinberg isimli çocuğa ait bilgilerin el yazısıyla işlendiği bir kağıt, bir diğer ayakkabıda da Macarca belgeler bulundu.

Amos Steinberg’in isminin ve kayıt bilgilerinin yazılı olduğu kağıtta, çocuğun 26 Haziran 1938’de doğduğu, Prag’da yaşadığı ve 10 Ağustos 1942’de Prag yakınlarındaki Terezin (Theresienstadt) ölüm kampına annesi Ida ve Babası Ludwig ile birlikte SS subaylarınca hapsedildikleri yazıyor.

‘BÜYÜK İHTİMALLE ANNESİ HAZIRLAMIŞTI’

Müze çalışanlarından Hanna Kubik, “Çocuğun ayakkabısındaki kağıdı büyük olasılıkla annesi hazırlamıştı” dedi. Anne ve çocuğun ‘gaz odasında’ öldürülmüş olabileceğini söyleyen Kubik, babanın 10 Ekim 1944’te en büyük Nazi ölüm kamplarından bir tanesi olan Auschwitz’ten Dachau’ya gönderildiğini ve Kaufering kampında serbest bırakıldığını belirtti.

Başka bir ayakkabıda ise Macarca belgeler rastladıklarını dile getiren Kubik, bu tip belgelerin genelde ayakkabıların içinde yalıtım ve tabanlık olarak kullanıldığını dile getirdi. Yeni buldukları Macarca belgelerin iyi şekilde korunduğunu dile getiren Kubik, 1941-1942 yıllarına tarihlendirildiklerini aktardı.

Belgelerin Mukaçeve ve Budapeşte’de yaşamakta olan insanlara ait olduğu ve fotoğrafı belgelerin beraberinde bir broşür parçasının da bulunduğu belirtildi. Belgelerin üstünde Ackermann, Brávermann ve Beinhorn isimlerinin yer aldığı, 1944 ilkbaharında ya da yazında Auschwitz’e götürülmüş olabilecekleri ifade edildi.

DUVAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here