Türkiye’de Mülteci Dramı : “Oğlumun öğretmeni tarafından tecavüze uğradım” | VİDEO HABER

0

 

GAZETE YAŞAM

VAN – İran, Irak başta olmak üzere Ortadoğu’nun bir çok ülkesinde gelen mültecilerin ilk güzergahlarından biri olan Van’da her yıl onlarcası geçiş sırasında yaşamını yitiriyor. Vangölü üzerinde yaşanan tekne facialarıyla sık sık gündeme gelen mültecilerin trajedi yaşam mücadelesi bitmiyor. Bütün riskleri göze alarak Van’a yerleşen mülteciler ise başta tecavüz ve açlık olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kalıyor. İran İslam Cumhuriyetinin siyasi baskılarından dolayı göç ederek Van’a yerleşen Ravandi ailesi 7 yıldır kentte mülteci yaşamı sürdürüyor.

 

İran’da siyasi baskılardan dolayı kaçarak Van’a geldiklerini belirten Leyla Ravendi, 7 yıldır kentte büyük zorluklar içinde yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. Eşinin sınırı geçtiği zaman belinden yaralandığından dolayı iş yapamadığını da dile getiren Leyla, mülteciliğin büyük bir trajedi olduğunu dikkat çekiyor.

 

“Bana göre UNİCEF ile İran İslam Cumhuriyeti aynı uygulamayı yapıyor. Birinden kurtulurken diğerinin mağduru oluyoruz.  Neden böyle davranıyor anlamıyorum.  Kadın için mültecilik çok zordur. Nasıl anlatayım bilmiyorum. Kadın için çok zordur. Zaten eşi de yayında değilse çok daha zordur.  Bir ev kiralamaya gitmekten bile korkuyoruz.  Bilmiyoruz ev sahibi şerefli birimi, namuslu mu? Yani mültecilik gerçekten anlatılmayacak kadar zordur”

Leyla Ravendi bir yanda evinde  kurduğu dikiş-nakış makinesi ile örgüler örüp satarken, diğer tarafta ise, ev turşularını yapıp satarak aile geçimini katkı sağlamaya çalışıyor.

 

Van’da tedavi gördüğü hastanede ziyaretine giden bir öğretmenin tecavüzüne uğrayan AmitehKoushkı ise, mültecinin hiçbir hak ve hukuku olmadığını dile getirdi. Kendisine tecavüz eden şahsın bütün belgelere rağmen tutuklanmadığına da dikkat çeken Amiteh, yaşanan adaletsizliğe isyan ediyor.

 

 

“Benim diyabet hastası oğlum var. Bir okulda oğlumun öğretmen olan Metin Karaduman oğlumun durumunu arada soruyordu. Sonra ben hastalandım. Hastanede yattığımı oğlumdan öğrenip hastaneye geliyor. Ben o zaman 3 ameliyat geçirmiştim.  Odama girdiğinde bağıramadım bile. Orada bana tecavüz etti. Ben bu tecavüzden sonra çok rahatsızlandım. Ama derdimi anlatamadığım için sürekli ilaç veriyorlardı. Son olarak tercüman istedim. Ve tercüman eşliğinde konuyu anlatınca adam hakkında dava açıldı. Ama hiçbir zaman tutuklanmadı”

 

Resmi olmayan rakamlara göre Van’da üçüncü bir ülkeye gitmek için bekleyen yaklaşık 5 bin mülteci bulunuyor. Kentin en zor işlerinde çalıştırılan mülteciler bazen çalıştıkları işlerin parasını dahi almazken, en büyük korkuları ise sık sık karşılaştıkları taciz ve tecavüz olayları oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here