BAHARIN MÜJDECİSİ DÖRT GÜZELLİK

0

 

Birkan ÇELİK

Karın ve toprağın ortasından telaş içinde başını çıkararak erken bir baharın kıpırtısını iliğimize kadar hissettiren, baharın bu sabırsız ve öncü iki güzel çiçeği Berfan ve Çiğdem’dir. Kimi zaman karı yarıp kimi zaman da toprağın çatlaklarından fırlayıp çıkarlar. Artık bekleyecek güçleri kalmamış, bir mevsim beklemiş de güneşe, ışığa, yeryüzüne hasretlikleriyle artık yeter derken, görkemli güzelliklerini de bir an önce sergileme telaşında ki yeniyetmelere benzerler. Hala kar altındaki toprakta, dağlarda, soğuk rüzgârların ortasındaki varlığı zor koşullarla tezat oluşturan bir mucizedir. Kırılgan güzelliklerinin üstüne titrersiniz.

Ardından sırayla, kimi bölgelerde Mavi Yıldız Çiçeği ya da Mavi Kardelen diye bilinen, gerçekte de mavi bir yıldızı andıran Camışkıran, ondan sonra da su kenarlarında, bataklık olan yerlerde, pınarlarda, kaynak sular içinde gördüğümüz, sarı yeşilin muhteşem uyumunu taşıyan Lilipar Çiçeği… Bütün bunlar arka arkaya gelirken doğada canlanmaya başlar

Uçsuz bucaksız, kocaman bir çiçek tarlasını izlemek, hissettiğiniz o bahar sevincini kat be kat artırır. İşlenmemiş, insan eli değmemiş topraklar üzerindeki bu bahar müjdecilerinin güzelliği bakanı hazla büyüler. Doğaya, toprağa olan saygı ve sevgiyi perçinler bu çiçekler. Çiçeklere zarar vermeden çekim yapmak için ortalarındaki yerde solucan gibi kıvrılmış yatarken, ayağa kalktığımda üzerim, çiçek tozlarıyla baştan aşağı sapsarı kaplanmış oluverir.

Çiğdem (Crocus ) geceleri ve kötü havada yapraklarını kapatır. Doğu Anadolu’da bulunan türleri, toprağa, bahara kattığı güzellik yanında mutfaklarda da yerini alır. Hassas bir çiçektir çiğdem. Der ya değerli ozan, Aşık Veysel: .”Çiğdem derki ben alayım / Yiğit başına belayım / benden ala çiçek var mı.”.

Berfan, Çiğdem ve Camışkıran, soğanlı bitkiler olduklarından bulundukları toprak işlenirse bir daha o bölgede yetişmezler. Soğan hafızalarıdır belki de, küser ve bir daha gelmezler.

Çiğdem (crocus ) sadece sofrada değil tıp alanında da kullanılan bir çiçektir. Camışkıran, diğer adıyla Mavi Yıldız Çiçeği, zehirli olduğu için halk arasında bu ad verilmiştir. Kimi bölgelerde Sümbülcük,  kimi bölgelerde de Mavi Kardelen olarak tanınır. Aslında halk arasında hepsine kardelen denmesinin nedeni gerçekten de karı delerek çıkmalarıdır.

Bütün bu canlanmayı izleyebileceğimiz yerler, insan elinin değmediği ve toprağın işlenmediği, tamamen doğal yerler, ormanlık alanlardır.

Fotoğraflarken şunu düşünmeden edemem. Elimiz nereye değse bozuyoruz, yok ediyoruz!  Sonra da ah ederim, gün geçtikçe doğa elini bizden çekecek diye…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here